1. Zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt (statyw; obiektyw szerokokątny; filtry: polaryzacyjny, połówkowy szary, ND).
  2. Określić docelowe miejsca, do których się uda celem wykonania zdjęć (wpierw skorzystać z proponowanych miejsc na forach, grupach dyskusyjnych, stronach internetowych, potem szukać własnych – uprawiać tzw. Location Scouting).
  3. Zanim się wyruszy w trasę, trzeba ją zaplanować (można używać różnych narzędzi, aplikacji).
  4. Po przybyciu na dane miejsce uchwycić kadr zgodnie z zasadami kompozycji. Reguła trójpodziału lub złotej proporcji. Można do tego celu wspomagać się liniami na wyświetlaczu. Bardzo praktyczne jest używanie poziomicy, to to w aparacie czy w menu aparatu. Tak, by wykonane zdjęcia były już w idealnym w pionie. Pozwoli to zaoszczędzić na utracie rozdzielczości zdjęcia i ucięciu kadru spowodowanej przycięciem.
  5. Dokonaj ustawienia balansu bieli poprzez szarą kartkę (stopień szarości 18%). Pozwoli to również później ustawić odpowiednio ekspozycję.
  6. Stosuj niską wartość ISO (50-100). Ustaw ekspozycje tak, by nie mieć prześwietlonych fragmentów zdjęcia. Dlatego często konieczne jest użycie statywu, kiedy fotografujemy o wczesnym poranku, wieczorem, po zachodzie słońca lub w nocy. Czasem konieczne jest wykonanie kilku zdjęć o różnej ekspozycji i potem połączenie ich w zdjęcie HDR.
  7. Dopierz odpowiednią wartość przysłony (najczęściej f5,6 do f8), gdzie twój obiektyw wykazuje najlepszą rozdzielczość optyczną.
  8. W przypadku bardzo szerokiej sceny, gdzie dany obiektyw jest zbyt wąski pozostaje wykonanie kilku zdjęć i złożenie ich w panoramę. Do tego potrzebny jest odpowiedni statyw do zdjęć panoramicznych wraz z poziomicą. Zdjęcia do panoramy wykonujemy z zakładką minimum 1/10 szerokości kadru lub wysokości, jeżeli to ma być pionowa panorama.